blog image
۱۳۹۹/۰۱/۲۹
نویسنده: نوید ارفعی
سئو (SEO) چیست؟

در سلسله مقالاتی سعی خواهیم کرد مفهوم بهبود موتور جستجو Search Engine Optimization یا به طور مخفف سئو SEO را با زبان ساده مورد بحث و بررسی قرار دهیم. موفقیت در سئو یعنی رسیدن به رتبه های بالا در موتورهای جستجو؛ به عبارت دیگر در سئو ما سعی میکنیم موتور جستجویی مانند گوگل از ما راضی باشد و محبوبیت خودمان را برای گوگل و طبق فاکتور های آن بالا ببریم.

بطور ساده سایتهایی برای گوگل عملکرد راضی کننده ای دارند که به کاربرانشان اهمیت دهند. اهمیت از دو منظر عمده ظاهر سایت و مباحث تکنیکال و فنی باید مورد توجه قرار بگیره.

سئو برخلاف دیدگاه عموم تنها مد نظر قرار دادن کلمات کلیدی و استفاده مناسب از آنها یا تنها ایجاد بک لینک ها نیست؛ بلکه تمام فاکتورهای مد نظر گوگل در سئو باید در کنار هم و بطور کامل صورت بگیرند تا گوگل رتبه دهی مناسب را برای سایت شما در نظر بگیرد و سایت شما را در جستجوی کاربران در رتبه های بالاتر قرار دهد.اساس کار گوگل برای رتبه دهی در 5 عامل مهم زیر خلاصه میشود:

فعال بودن سایت: فعال بودن سایت بیشتر از منظر تولید محتوا اهمیت دارد. سوال مهمی که ممکن است برای همه پیش بیاید این است که ما باید هر روز سایت خود را با محتوای جدید بروز کنیم؟ برای گوگل نظم بروزرسانی است که اهمیت ویژه دارد و در کنار آن تولید محتوا نه استفاده از محتوای سایتهای دیگر. لذا باید برنامه منظمی برای تولید محتوای اختصاصی برای سایت خودمان داشته باشیم.

آپ تایم بودن سایت: میزان دسترسی همیشگی سایت برای کاربران مورد مهم دیگری است که در حالت ایده ایده آل باید همیشگی و به میزان 100 درصد باشد. برای رسیدن به حالت ایده آل باید در انتخاب سرور و بحث هاستینگ سایت دقت کافی را داشته باشیم تا سرور ما از نظر سخت افزاری و نرم افزاری قابلیت ارائه هاستینگ 24 ساعته و بدون قطعی را داشته باشد.

سرعت سایت: سایت شما باید در کمترین زمان ممکن بارگذاری شود. عوامل متعددی در سرعت سایت موثرند که برخی از انها عبارتند از:

فشرده سازی فایلهای مورد استفاده

بهینه سازی کدنویسی

مدیریت کش مرور گر

سرعت پاسخ دهی سرور

 و برخی موارد دیگر که در مقالات بعدی بطور کامل به انها پرداخته خواهد شد.

میزان اعتبار در فضای اینترنت:  هر چقدر تعداد و اعتبار سایتهایی که به سایت شما لینک میدهند بیشتر باشد شما میتوایند بیشتر رضایت گوگل را از منظر سئو به خود جلب کنید. کدنویسی، تولید محتوای مناسب و ارتباط با سایت های دیگر عوامل تاثیر گذاری در بک لینک ها هستند که در مقالاتآتی بطور کامل به آنها پرداخته خواهد شد.

 

فعالیت در شبکه های اجتماعی:

میزان فعالیت و مهمتر از آن محبوبیت شما در شبکه های اجتماعی ار اهمیت خاصی برای گوگل برخوردار است. از بین شبکه های اجتماعی فیس بوک و توییتر سهم بیشتری از توجه گوگل رو به خودشون اختصاص دادن.